A legtöbb ember automatikusan magasabb hangú, éneklő hangot vesz fel, amikor állatokhoz és emberi csecsemőkhöz beszél. Bár korábbi kutatások azt sugallták, hogy az ilyen "bababeszéd" nagyobb valószínűséggel ragadja meg a kutyák figyelmét, kevesebbet tudtak arról, hogy a macskák hogyan reagálnak arra, ha ilyen módon beszélnek velük.
A vizsgálat során Charlotte de Mouzon a Paris Nanterre Egyetemről megfigyelték, hogy 16 macska hogyan reagált gazdájuk vagy egy idegen előre rögzített mondatainak hallására, viselkedésük változásainak rögzítésével, például a fülük vagy a farkuk mozgatásával, hirtelen abbahagyva, amit csináltak, vagy pupillájuk kitágulásával - amelyek bármelyike azt jelezheti, hogy egy hang felkeltette a figyelmüket.
Azt találták, hogy a macskák nagyrészt nem reagáltak arra, hogy meghallják egy idegen hangját, amely a nevükön szólítja, de amikor a gazdájuk ezt megtette a macskák többsége azonnal figyelni kezdett. A macskák akkor is több jelét mutatták az érdeklődésnek, amikor hallották, hogy gazdájuk olyan hangnemben mond mondatokat, amelyet általában a macskájuk megszólítására használnak – de nem akkor, amikor egy idegen használta ezt a hangnemet, vagy amikor a gazdájuk ugyanazt a mondatot mondta, mintha egy felnőtt embertársukhoz szólna.
Az Animal Cognitionban megjelent kutatás egyre több bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a macskák és az emberek közötti személyes kapcsolatok fontosak az erős kötelékek kialakításához. "Régóta úgy gondolják, hogy a macskák nagyon független lények, akiket csak az étkezés és a menedék érdekel, de az a tény, hogy kifejezetten a gazdájukra reagálnak, és nem akárkire, aki megszólítja őket, alátámasztja azt az elképzelést, hogy kötődnek" - mondta de Mouzon. Ez további bizonyítékokkal szolgál arra, hogy az embereket arra ösztönözzék, hogy a macskákat érzékeny és kommunikatív egyéneknek tekintsék.
Lehetséges, hogy a kapcsolat mindkét irányban működik, mivel korábban megfigyelték, hogy a macskák másképp dorombolnak, amikor ételt próbálnak kérni a gazdájuktól, mint például amikor simogatják őket – és az emberek ezeket a "kérvényező" dorombolásokat sürgősebbnek ítélték. "Az a tény, hogy cserébe a macskák nagyobb reakciót mutatnak, amikor az emberek kifejezetten hozzájuk fordulnak, új dimenziót ad a kölcsönös kapcsolat korábbi megfontolásainak" - mondta de Mouzon.
Bár nem teljesen meglepő, hogy a macskák jobban reagálnak gazdáik hangjára, érdekes az a tény, hogy úgy tűnik, kiszűrik a jelentéktelen információkat, mondta Roger Tabor biológus és a 100 módszer a macska megértésére című könyv szerzője. Biztos vagyok benne, hogy sok emberi partner sokszor nem hallja, amit a másik mond, mert olyasmire összpontosítanak, ami számukra közvetlenebbül jelentős. Érdekes, hogy a macskák is szűrnek – bár ez nem olyan furcsa, mert az egyik dolognak jelentése van, a másiknak pedig kevesebb.
Válogass te is hipoallergén macskatáp kínálatunkból!