Kutya ivartalanítás

Szideri-Murzsa Anett
2025. 03. 11. 16:00:00
Kutya ivartalanítás

A hobby célból tartott kutyák körében már széles körben elfogadott a kutyák ivartalanítása. Vegyük végig együtt, hogy mit kell tudni erről, a ma már rutinműtétnek számító beavatkozásról.

Mit értek hobby célból tartott kutya alatt?

Ha nem vagy tenyésztő, aki rendelkezik a tenyésztéshez szükséges engedélyekkel, illetve szűrővizsgálatokkal és nem akarsz ilyen jellegű vállalkozásba kezdeni, akkor te hobby célból tartasz családi kutyát, esetleg egy telephelyen házőrzőt. Mindkét esetben ajánlott a kutya ivartalanítása.

(Amennyiben tenyésztésbe szeretnél fogni, akkor érdemes tudnod, hogy a tenyésztésre szánt kutya törzskönyvezett, betöltötte a meghatározott kort, a szükséges orvosi szűréseken részt vett, fajtasztenderdnek megfelelő, fajtatanács által elfogadott tenyészthető minősítéssel rendelkezik. Minden más esetben nem tenyésztésről, hanem szaporításról kell beszélnünk.)

 

Miért olyan fontos az ivartalanítás?

Felelős gazdaként gondoskodnod kell kutyusod egészségéről, egészséges táplálásáról, a megfelelő tartási körülmények biztosításáról, de arról is, hogy megfelelően szocializált legyen és ehhez hozzátartozik az is, hogyha kutyanapközibe vagy kutyafutiba mentek, akkor még véletlenül se akadhassanak össze a kutyák, ezzel nem kívánt szaporulatot létrehozva.

Ha nem jársz ilyen helyekre, akkor is nagy a veszélye, hogy az ivaros kan kutya megszökik tüzelési időszakban, ezzel veszélyeztetve saját testi épségét is. Elüthetik őt, összeverekedhet más kutyákkal, elkaphat veszélyes fertőzéseket vagy súlyos anyagi károkat okozhat az őt elütő autóban.

Az ivaros nőstény kutyákra is hasonló veszélyek leselkednek, ha beszabadulnak hozzá a környék ivaros kanjai vagy ha megszöknek.

 

Mi történik, ha nem ivartalanítunk?

„Korábban nem volt olyan nagy „divat” az ivartalanítás, vidéki falvakban most sem az. Mégis megvannak a kutyák”

Igen, ez valóban igaz, hogy korábban nem volt annyira köztudatban az ivartalanítás fontossága. Pontosan ezért vagyunk most akkora bajban. Mire gondolok? Az állatmenhelyek túlterheltek, telítődtek. Ha követsz néhány menhelyet a social médiában, akkor neked is nap mint nap jönnek szembe a szörnyűbbnél szörnyűbb esetek. A nem kívánt szaporulatokkal nem tudnak mit csinálni a gazdik, sok kiskutyát kiraknak a határban vagy forgalmas utak mellet sorsukra hagyják őket.

A menhelyek erejükön felül próbálják megoldani a helyzetet. Sokszor már telt ház van, mégsem képesek félrenézni, amikor segítségre szoruló kutyákhoz hívják őket. Mondhatnád, hogy „na és! A cuki kölyökkutyáknak úgyis találnak gazdit.” Sajnos nem így van! Bár van néhány szerencsés kiskutya, aki nem a rácsok között kénytelen felnőni, többségükre mégis ez a sors vár. Ha nem übercukik, hanem tipikus fekete, kis láthatatlan gombócok, akkor egyek lesznek a több ezer menhelyi kutyáknak, akik sohasem kerülnek családba. Mostanában harapódzott el a másik trend, hogy elviszik a cuki kiskutyát, aztán pár nap, pár hét vagy pár év elteltével visszaviszik a menhelyre, ezzel óriási károkat okozva a kutyák lelkében.

(Szeretném hangsúlyozni, hogy a menhelyek nem kutyakölcsönzők! Ha bajban vagy, kérj segítséget az örökbeadó menhelytől, mindenben segíteni fognak, amiben csak tudnak. De kérlek, hogy ne vidd vissza a kutyát, ha már egyszer felelősséget vállaltál érte, mert összetörik a lelke.)

Most nézzük a statisztikát a kóbor állatokról:

Egyetlen szuka kutya és egyetlen kan kutya szaporulatai az évek során:

1. évben:           16 kutya

2. évben:           128 kutya

3. évben:           512 kutya

4. évben:           2048 kutya

5. évben:           12 288 kutya

6. évben:           67 000 kutya

ijesztőek ezek a számok, ugye?

Mit tehetünk mi ebben a helyzetben?

Elsősorban azt, hogy tájékozódunk a kutya ivartalanítással kapcsolatban. Illetve felelős gazdiként jó példával járunk elől.

Pozitív hatások

Vegyük végig, hogy mik a nőstény kutya ivartalanítás pozitív hatásai a kutyusodra nézve.

A nőstény kutya ivartalanítás megelőzi a melldaganatot, méhrákot vagy a méh gennyes gyulladásait. A tüzelés bosszantó mellékhatásait mint hüvelyfolyás, engedetlenség vagy álvemhesség. A folyamatos vércsepegtetés eléggé zavaró tud lenni. A daganatos megbetegedések elkerülésével hosszú távon megelőzheted az ezekkel járó jelentős állatorvosi költségeket és meghosszabbíthatod a kedvenceddel együtt töltött időtöket, mivel jelentősen megnőhet a kutyusod várható életkora. Általános tévhit, hogy meg kell várni a szuka kutya első tüzelését, illetve régen olyan hiedelem is volt, hogy legalább egy alomnak lennie kell, ezek szerencsére nem igazak. Az a legjobb, ha még a teljes ivarérettség előtt átesik a kutyusod a műtéten. A fiatal, életerős kutya jobban viseli a beavatkozást, könnyebben és gyorsabban gyógyul.

Ugyanez igaz a kan kutyák ivartalanítására is. A műtéti beavatkozással elkerülheted a hererákot, ami jelentősen megrövidítheti kedvenced életét. Ezen kívül segíthet a viselkedési problémák leküzdésében: az ivartalanítás után rendszerint nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lesznek. Barátságosabban viszonyulnak a többi kan kutyához és nem kell attól félned, hogy véletlenül összeakad egy szuka kutyával vagy megszökik, illetve engedetlen lesz a tüzelési időszakban. Ha láttál már kan kutyát szenvedni attól, hogy egy környékbeli szuka tüzelése miatt mennyire kétségbeesetten hajtja őket az ösztön, akkor meg fogod érteni, hogy miről beszélek.

Esetleges negatív hatások

Ilyen lehet a fokozott étvágy, illetve a nyugodtabb, lustább habitus. A kettő együtt okozhat elhízást az arra hajlamos kutyáknál.

Mit tehetsz ez ellen? Hozzáértő szakemberek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy mennyire fontos a kutyusaink szellemi és fizikai fárasztása. Ez nem csak az ivartalanított kutyáknál fontos, de ebben az esetben is sokat segíthet, hogy elkerüljük az elhízást. Néhány példa, hogy mivel tudjuk elérni, hogy ki legyenek elégítve a kutyánk ösztönei:

  • Járjunk rendszeresen kutyafuttatóba vagy kirándulni. (Ha nem vagyunk biztosak a kutyánk behívhatóságában, akkor ne engedjük el a kutyánkat az erdőben, használjunk 5 vagy 10 méteres kiképző pórázt)
  • Használjunk evéslassítókat az étkezéseknél (pl. lickimat vagy Kong)
  • Használjunk különböző szimatszőnyegeket, amikbe elrejthetjük a jutifalatot vagy a szárazeledelt (Teddynek újra izgalmas a már uncsi szárazeledelje, ha eldugjuk neki egy játékba)
  • Etessünk interaktív logikai játékokkal, amik hosszú időre lefoglalják a kutyust és úgy érzi, hogy megdolgozott az ételért
  • Adjunk természetes rágnivalókat, mint a szőrös, illetve a szőr nélküli nyúlfül, aminek alacsony a kalória tartalma, ellenben segít a fogápolásban
  • Adjunk rágójátékokat, amik nem csak a fogápolásban segítenek, de hosszú időre le tudják foglalni a kutyánkat
  • Ha van rá időnk és lehetőségünk, akkor menjünk el Szimat suliba, amivel megtanulhatjuk hogy hogyan tudjuk lefárasztani mind fizikailag, mind pedig szellemileg a keresőkutyánkat (és amúgy meg nagyon jó móka)

A rágó és nyaló játékok, eszközök sok szempontból hasznosak. Lefoglalják a kutyát és boldogsághormonok szabadulnak fel, melyek segítenek a szorongás és a mindennapi stressz leküzdésében is.

Aggódsz a műtét miatt?

Teljes mértékben megértem. Bár a műtét manapság már rutinműtétnek számít, mégis valószínűleg ez az első komolyabb beavatkozása a kutyusodnak, ami altatással jár.

Nézd a jó oldalát. Ez lehet a főpróba egy későbbi alkalomra. Mivel ez egy tervezett műtét, egy vélhetően teljesen egészséges kutyán végzik azt el. Van rá idő, hogy felkészüljünk előtte. Az ivartalanítást vérvizsgálat előzi meg, melynek során megvizsgálják a kutyusodat. Vizsgálják a vese és máj funkciókat, véralvadást néznek, meghallgatják a szívét, indokolt esetben szívultrahangot javasolnak. Ezek az előzetes vizsgálatok rávilágíthatnak olyan, eddig rejtve maradt egészségügyi problémákra, amikre eddig nem is gondoltál.

Ha a kutyusod egészséges és az orvos úgy ítéli meg, hogy műthető, de te továbbra is aggódsz, hogy hogyan fogja viselni az altatást és hogy jól fog-e gyógyulni a sebe, akkor a következő, amit megtehetsz, hogy immunerősítőt adsz neki.

Én szintén kutyagazdi vagyok. Természetesen én is aggódtam, aggódok Teddy műtéte előtt. (A cikket Teddy műtéte előtt 2 nappal írom.) Próbáltam minél jobban felkészülni lelkileg is a műtétre. Próbáltam jó gazdi lenni. És rájöttem, hogy nekem segít lelkileg, hogy megtámogatom a kutyám szervezetét egy kis immunerősítővel. Ha te is így érzel, akkor az egyike a lehetséges immunerősítő vitaminoknak az Immunovet Pets ízesített tabletta, amit kutyák és cicák is szedhetnek. Mi ezt szedjük Teddyvel. Érdemes elkezdeni az immunerősítést a műtét előtt 2 héttel és folytatni azt a lábadozási idő alatt is. Természetesen említsük meg az állatorvosnak is, hogy ilyen készítményt adunk a kutyusnak.

 

Mivel lehet még készülni?

Beszéljük meg az állatorvosunkkal, hogy mit javasol: műtéti ruhát vagy műtéti gallért? A mi állatorvosunk műtéti gallért javasolt a kan kutyának, ebből is az egyszerű műanyagot. Természetesen lehet divatozni is, de szerintem hallgassunk az állatorvosunkra.

 

Közvetlenül műtét előtti tudnivalók

Mindenképpen kérdezz rá a saját állatorvosodnál, mert mindenhol más információkat olvasok. Mi azt az utasítást kaptuk, hogy műtét előtti napon éjfélig ehet/ihat a kutya, de más rendelőkben lehet, hogy más a protokol.

 

Ez a cikk tényekre és statisztikákra alapul, de tükrözi a személyes véleményemet is a felelős állattartással kapcsolatban. Ha te nem szeretnéd ivartalaníttatani a kutyusodat, az a te személyes döntésed, amihez jogod van. Ebben az esetben érdemes más, alternatív megoldásokat keresni a nem kívánt szaporulat megfékezésére. Köszönöm, hogy elolvastad. Egy másik cikkben leírom a műtéttel kapcsolatos és az azt követő tapasztalatainkat.