Egyáltalán mi is ez a rosszullét?
Az utazási betegség, orvosi nevén kinetózis egy tünetegyüttes, amit többnyire a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentétek okoznak. A helytől függően a neve lehet tengeribetegség vagy légi betegség is, de autóban való utazáskor is jelentkezhet. Leggyakrabban kölyökkutyáknál fordul elő, aminek az az oka, hogy a belső fül egyensúlyozásért felelős részei még nem fejlődtek ki teljesen. Ezt többnyire kinővik, mire elérik a felnőtt kort.
Mi történik, ha mégsem nővi ki a kutya?
Ebben az esetben előfordulhat, hogy az utazási betegséget, az autózással járó stressz váltja ki. Ha a kutya kölyökkorában rossz dolgokkal azonosította az autót, pl. látogatás az állatorvoshoz, ahol szurkálták és minden rossz szagú volt vagy önmagában megtapasztalta az utazási rosszulléteket kölyök korában és ez rossz emléket ébreszt benne.
Mit tehetsz ellene?
Nyilván, mint sok más esetben itt is a legjobb a megelőzés. De ha már megtörtént a baj vagy készen kaptad a kutyát, ilyen állapotban, akkor is tudunk javítani a helyzeten.
1. A fokozatosság
Szoktasd fokozatosan a kutyát az autóhoz. Ha lehet, ne vezessen az első utad egyből az állatorvoshoz vele.
Először üljetek be az autóba, álló helyzetben járassátok a motort. Simogasd a kutyusodat, beszélj hozzá, miközben az öledben nyugtatja a fejét. Dicsérd, bíztasd, jutalmazd egy kis jutalomfalattal. Később már elindulhattok rövidebb utakra. Vegyétek célba a legközelebbi parkot, ahol jó élmények várnak rá. Fokozatosan növeljétek a távot. Amikor hazaértek, mindig kapjon a kutya jutifalatot és sok-sok dicséretet.
2. Az otthon megszokott illata
Vigyetek magatokkal valamit, aminek otthon-illata van. Egy plédet vagy a kedvenc játékát. Egy kedves plüss kutyajáték vagy egy labda remekül megfelel a célnak.
3. Kellemes környezet
Teremts kellemes környezetet az autóban. Ne legyen se túl hideg, se túl meleg. De arra nagyon vigyázz, hogyha be van kapcsolva a klíma, az ne irányuljon közvetlenül a kiskutyádra, mert könnyen megfázhat. Ne bömböltesd a zenét. Én magam is szeretem a hangos zenét az autóban, de ha valamelyik háziállatommal együtt utazok, akkor az ő igényeit tartom szem előtt. Sokkal élesebb a hallásuk, mint nekünk, embereknek, így számukra sokkal fülsértőbb a hangos zene vagy akár egy podcast is.
4. Látószög
Ahogy az elején említettük, a rosszullétet többnyire a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentétek okozzák. A rosszullétre hajlamos kutya – és itt most nem arra gondolok, amelyik a lehúzott ablakon kihajolva élvezi a lobogó fülével és lobogó nyelvével az autózást – zavaró benyomásnak éli meg az oldalt, nagy sebességgel elsuhanó tájat, miközben az autó zötykölődik alatta. Célszerű középre ültetni a hátsó ülésen a kutyát, árnyékolókkal fedni az oldalsó ablakokat, így a kutya menetiránnyal megegyezően, előre fog kinézni. Ez kevésbé zavarja össze az érzékszerveit.
5. Stabilitás
A kutyának mindenképpen be kell szerezni egy hámot, illetve egy autós biztonsági övet, amivel be lehet csatolni a kutyát, hogy stabilabban érezze magát. Nem utolsó sorban, a gépjárműt vezető személyt is zavarja a szabadon csatangoló kutya az autóban, ami nagyon balesetveszélyes. Ha van rá mód, akkor az a legjobb, ha egy családtag vagy barát, beül vele a hátsó ülésre és simogatja, nyugtatgatja menet közben.
Ha ilyesmire nincs mód, akkor egy kisállat szállító box is remek választás lehet. Ügyeljünk a megfelelő szellőzésre.
6. Etetés
Teli gyomorral sokkal könnyebben jön a rosszullét, ezt magunkon is tapasztaltuk. Ezért, ha hosszabb útra indulunk, akkor a kutyának már ne adjunk enni az indulás előtt 6-8 órával és az adag is legyen kisebb. Inni viszont bőven adjunk neki, az utazás előtt is és minden megállónál.
7. Megállók
Hosszabb út alatt álljunk meg gyakrabban, fontos, hogy el tudja végezni a dolgát a kutya, illetve mindig fontos, de különösen nyáron, hogy kapjon friss vizet a kutyusod. Ez minden állatra igaz, akikkel együtt utazol. Erre kiválóan alkalmasak az utazótálak, amikből könnyedén megitathatod kedvencedet bárhol.
Soha ne engedd el a kutyádat egy idegen parkolóban póráz nélkül. Akkor sem, ha 100%-ig megbízol benne, mert egy pillanat alatt megtörténhet a baj.
+ 1 tanács
Utazás előtt mindig ellenőrizd a chipet. Győződj meg róla, hogy az adatok naprakészek. Ezen kívül legyen egy biléta is a kutya nyakában az elérhetőségeiddel.
Ha az utazási betegséget nem sikerült legyőznöd, akkor ezek a termékek segíthetnek: CBD olaj, szorongást enyhítő feromonos nyakörv, ami létezik kölyökkutyáknak és felnőtt kutyáknak is, illetve szorongást enyhítő feromonos spray. Segíthet még egy szorongást enyhítő jutalomfalat is.
Ha a természetes módszerek nem segítenek, lehetőséged van hányinger elleni és nyugtató gyógyszerek közül is választani, ezekről konzultálj az állatorvossal!